Dave Haygarth Flickr
A férfias kopaszodás a hajhullás legelterjedtebb formája.
A hormonális és öröklött okok közt nem csak az androgén hormonok túltengése szerepel, hanem például nők esetén kopaszodás tapasztalható szülés után, változó korban az ösztrogénhiány következményeként, terhesség, szoptatás ideje alatt (a terhesség, illetve a szoptatás ideje alatt az anyukák 75%-a tapasztal hajhullást, ami természetesen hormonális okokra vezethetők vissza).
A nőket érintő kopaszodás leggyakoribb formája a területileg szétszórt hajhullás, amely a fent említett esetekben tapasztalható. Előfordul azonban foltokban való kopaszodás is, amelynek háterrében általában valamilyen bakteriális fertőzési góc áll. Ilyenkor (ha egyébként más tünet nem tapasztalható) alapos kivizsgálás után, miután felderítettük a góc helyét (pl. gyulladt fog) és kezelik azt, a haj magától visszanő.
A hajhullást okozhatják betegségek (pl. fogbetegségek, májbetegségek, hosszan tartó lázas állapot, légúti megbetegedések, vérszegénység, alkoholizmus) -tipikusan foltos hajhullást okoznak- és ásványi anyag hiánya is. Emellett természetesen ide sorolható a környezeti hatások, fizikai és lelki stressz (ez megnyilvánulhat csalódottság, kiégedtség, kifáradás és számos más fomában is) okozta hajhullás is.
A táplálkozási szokásaink is nagymértékben befolyásolják a hajunk állapotát. Csak hogy néhány példát említsünk, a vitaminhiány, az alultápláltság, a túlzásba vitt diéta, a biotin-hiány mind fénytelen, egészségtelen hajkoronát eredményez. Ezért érdemes odafigyelnünk arra, hogy a megfelelő vitaminokból megfelelő mennyiségben fogyasszunk (pl. C-vitamin, B-vitamin, biotin, E-vitamin stb.). A sárgarépa, sütőtök, citrusfélék, olajos magvak is hozzájárulnak ez egészséges hajkoronához.
epSps.de Flickr
Sister72 Flickr
Minden jog fenntartva. 2009-2010 Kopaszodas.hu - Kapcsolat: info@kopaszodas.hu